Przed wypuszczeniem jakiegokolwiek elementu na rynek potrzebna jest jego obróbka. Podczas procesów obróbczych używane są odpowiednio dopasowane technologie, dzięki którym można osiągnąć najbardziej pożądany kształt przedmiotu. Istnieje wiele metod, dzięki którym można tego dokonać. Są to obróbki skrawaniem (toczenie, frezowanie, szlifowanie), obróbki cieplne – a więc wszelkie zabiegi termiczne, podczas których zmieniana jest struktura materiału (hartowanie, wyżarzanie, przesycanie oraz stabilizowanie), a także obróbki plastyczne na zimno i na gorąco pozwalające ukształtować materiał (kucie, toczenie, gięcie, ciągnienie).

Na czym polega cięcie laserem?

Obecnie cięcie laserem to jedna z najnowocześniejszych i najlepszych metod obróbki metali. Pozwala osiągnąć pożądany kształt w jeden z szybszych i dokładniejszych sposobów. Dzięki temu procesowi można bardzo dokładnie wyciąć wszelkie otwory, zagłębienia oraz otrzymać bardzo dobrej jakości powierzchnie cięcia. Podstawę tej obróbki stanowi dzielenie materiału poprzez zastosowanie jako czynnika tnącego gorącego promienia lasera oraz gazu technicznego o dużej czystości.

Zastosowanie technologii laserowej we współczesnym przemyśle jest ogromne i obejmuje między innymi:

  • cięcie,
  • spawanie,
  • znakowanie,
  • obróbki powierzchniowe,
  • drążenie otworów.

Jakie korzyści płyną ze stosowania metody cięcia laserem?

  1. Po pierwsze i przede wszystkim – cięcie małych detali. Dzięki technologii laserowej jesteśmy w stanie wykonać nawet najmniejsze elementy z dokładnością do 0,001mm (jednej tysięcznej milimetra!). Precyzja lasera gwarantuje uzyskanie tak gładkich krawędzi, że jakakolwiek obróbka wykończeniowa detalu staje się niepotrzebna.
  2. Po drugie – głowica tnąca nie ma bezpośredniego kontaktu z obrabianym materiałem. Dzięki temu nie następują procesy niszczeniowe podczas użytkowania. Jest to bez wątpienia również bardzo ważny czynnik ekonomiczny – częsta wymiana końcówki laserowej nie jest wymagana.
  3. Po trzecie – podczas cięcie laserem nie powoduje uszkodzenie materiału. Dzieje się tak dlatego, gdyż wiązka lasera nie jest zbyt szeroka, a kieruje się ją w bardzo precyzyjny sposób w dany obrabiany obszar. Warto też tu wspomnieć, że strefa wpływu ciepła jest wąska i nie następuje przegrzanie materiału.

Jak każda metoda obróbki materiałów ta również ma swoje wady. Jest to przede wszystkim wysoki koszt zakupu lasera, jednak biorąc pod uwagę fakt, iż głowica laserowa jest ciężka do uszkodzenia, cena nie boli aż tak bardzo. Inną kwestią jest fakt, że bardzo trudno jest dobrać wyspecjalizowaną kadrę inżynierską do obsługi maszyny, a koszty szkoleń z tej tematyki są bardzo wysokie.