Cięcie laserem należy do najnowszych form obróbki materiałów. Elementem tnącym materiał jest gorący promień lasera i gaz technologiczny o ogromnej czystości. Ze względu na moc urządzenia tnącego wykonywa się cięcie na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania i sublimacji. Technologia cięcia laserem jest szybka, przy tym dokładna, materiał po takim cięciu nie potrzebuje dalszej obróbki. Laserem możemy ciąć metal, stal niestopową wysokostopową, tworzywa syntetyczne, aluminium lub drewno i niemetale: plexi, szkło, papier, ceramikę lub tekstylia.

Typy cięcia laserowego

W tym przypadku elementem tnącym jest gorący promień lasera i technologiczny o ogromnej czystości. Należy rozumieć, iż cięcie laserowe składa się z 3 etapów (początek cięcia, cięcie właściwe i zakończenie mechanizmu cięcia). W ciągu procedury strumień gazu jest przekazywany do strefy cięcia, co powoduje likwidowanie stopionego i utlenionego materiału na drugą stronę. Należałoby podkreślić, iż wyróżniamy parę rodzajów cięcia laserowego, jakie różnią się pomiędzy sobą obrabianym surowcem. Niezwykle wielokrotnie wybierane jest cięcie laserowe przez odparowanie. W tym przypadku obrabiany materiał jest poddawany odparowaniu w gazie obojętnym. Należy także wyróżnić cięcie laserowe poprzeczne topnienie i wydmuchiwanie. W takiej sytuacji materiał podlega stopieniu. Potem stopiona część jest wydmuchiwana przez gaz. Tanie jest także cięcie laserowe przez spalanie. Ta obróbka polega na tym, iż materiał podlega wypalaniu przez strumień tlenowy czy mieszaniny związanej z tlenem. Należy podkreślić, iż cięcie laserowe odbywa się także przez stworzenie cieplnych pęknięć (materiał jest właściwie formowany przez pękanie).

Co daje cięcie laserowe?

Należy podkreślić, iż ta obróbka oddziałuje na dużą jakość końcowego produktu. Należy zaznaczyć, iż jego krawędzie są odpowiednio równe i czyste. Poza tym cała technologia jest niezwykle szybka oraz dokładna.

Kiedy wykorzystywać technikę cięcia laserowego CNC?

Cięcie laserowe z powodzeniem wykorzystywać można do obróbki stali miękkiej, do grubości blisko 30 milimetrów. Pragnąc otrzymać satysfakcjonujące efekty powyżej granicy 25 milimetrów, potrzebne jest wykorzystanie doskonałej klasy elementów. Ogromne znaczenie będzie miał sam materiał, wystarczająco czysty gaz, odpowiedni stan dyszy i jakość wiązki.

Zalety cięcia laserem:

  1. Gładka warstwa materiału, nie wymaga dalszej obróbki
  2. ogromna szybkość cięcia
  3. ekonomizacja materiału
  4. prosta w obsłudze
  5. ogromna uniwersalność mechanizmu cięcia laserem.

Wady cięcia laserowego:

  1. duży koszt inwestycji
  2. zawężona grubość cięcia blachy.